Procedūros svarba
Dažniausiai pacientai į ortodontą kreipiasi svajodami apie tiesius ir gražius dantis. Tačiau ortodontinis gydymas padeda išspręsti ne tik estetines, bet ir tam tikras funkcines problemas, tokias kaip garsų tarimas ar kramtymas. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad nelygius dantis kur kas sudėtingiau tinkamai prižiūrėti, ko pasekoje padidėja ėduonies bei periodonto ligų tikimybė.
Sąkandžio koregavimas
Esant netaisyklingam sukandimui, žmogus diskomfortą junta ne tik kramtydamas maistą ar kalbėdamas. Sąkandžio problemos gali sukelti veido raumenų ar sąnarių skausmus, apydančio audinių uždegimą bei paskatinti dantų ėduonies vystymąsi ir greitesnį dėvėjimąsi.
Sąkandžio korekcijos gali būti atliekamos tiek jauname, tiek vyresniame amžiuje.
Koreguojant sąkandį 9 – 14 metų vaikams, kurių nuolatiniai dantukai jau išdygę, o žandikaulis dar tik formuojasi, naudojami išimami aparatai. Laikantis visų gydytojo nurodymų, per 12 – 24 mėnesių galima pasiekti puikių rezultatų.
Išdygus visiems nuolatiniams dantims ir pasibaigus aktyviam žandikaulių skeletinių pagrindų augimui, sąkandis koreguojamas naudojant breketų sistemas. Atliekant sąkandžio korekcijas suaugusiems pacientams, greta ortodontinio gydymo gali būti reikalinga ir žandikaulių operacija.
Netaisyklingos dantų padėties koregavimas
Kreivi ar nevienodu atstumu išsidėstę dantys, koreguojami tiek jauname, tiek vyresniame amžiuje. Tinkamiausią gydymo būdą, ortodontas gali parinkti tik įvertinęs paciento burnos ertmės būklę, amžių, poreikius bei galimybes. Netaisyklinga dantų padėtis gali būti koreguojama naudojant išimamus arba fiksuotus ortodontinius aparatus.
Išimami ortodontiniai aparatai (plokštelės) įprastai naudojami tik tuo laikotarpiu kai nuolatiniai dantukai keičia pieninius. Išdygus nuolatiniams dantims, jų padėtis koreguojama pasitelkiant fiksuotus aparatus (breketų sistemas). Breketai gali būti kelių rūšių: metaliniai, beligatūriai, keramikiniai, safyriniai ar liežuviniai. Visi šie breketai atlieka tą pačią funkciją, skiriasi tik estetinis vaizdas, kaina bei patvarumas. Breketų sistemos naudojamos sprendžiant tiek viso dantų lanko, tiek pavienių dantų problemas.
Ortodontinis gydymas yprastai trunka apie 2 metus. Norint išsaugoti pasiektus rezultatus, gydytojo nurodytą laikotarpį būtina naudoti reteinerius. Nenaudojant ar netinkamai naudojant šiuos užlaikančius aparatus, padidėja tikimybė, kad dantys per itin trumpą laiką sugrįš į pirmines pozicijas.
Svarbu. Koreguojant sąkandį ar dantų padėtį jauname amžiuje (9 – 14 metų vaikams), galima tikėtis geriausių rezultatų, mažiausiomis sąnaudomis. Apsilankyti pas ortodontą vertėtų, jei pastebėjote:
- žalingus įpročius (lūpos kramtymas, piršto čiulpimas, žando kandžiojimas);
- netaisyklingą pieninių dantų padėtį;
- vėlesnį nei įprasta nuolatinių dantų dygimą;
- tarpą tarp žandikaulių, sukandus dantis;
- veido asimetriją;
- žandikaulio krypimą į šoną išsižiojant;
- logopedines problemas (pvz.: švepavimą);
- problemas kramtant maistą.
Pagalbinis gydymas
Ortodontinis gydymas gali būti taikomas kaip pagalbinė priemonė, sprendžiant kitas odontologines problemas. Šis gydymas rekomenduojamas suaugusiems pacientams, kai esama dantų padėtis neleidžia tinkamai atlikti protezavimo, estetinio plombavimo ar implantacijos procedūrų.